Wbrew panującym opiniom taniec nie jest zarezerwowany tylko dla młodych. Nasze liczne grupy seniorów od lat są przykładem na to, że na spełnianie marzeń czy sportowe ambicje nigdy nie jest za późno. Od pewnego czasu nie tylko w naszej szkole, ale i w całej Polsce prężnie rozwija się ruch tańca w kategoriach wiekowych powyżej 25, 35, 45, 55, a nawet powyżej 65 lat. Większość naszych tancerzy na początku swojej przygody z tańcem nie myślała o tańcu sportowym.  Zazwyczaj rozpoczynali oni od kursów podstawowych, które były sposobem na przyjemne i aktywne spędzanie przez nich wolnego czasu.  Krok po kroku, awansując z grup początkujących do zaawansowanych, zajęcia taneczne stawały się dla nich bardzo ważnym punktem tygodnia i wspaniałą odskocznią od codzienności.

Obecnie w naszej szkole grupy seniorów funkcjonują w obrębie dwóch federacji tanecznych. Daje to możliwość pełnego rozwoju tanecznego i artystycznego. Można bowiem zdecydować się na karierę solową (para taneczna), ale i powalczyć o najwyższe trofea wraz z  ,,kolegami” z grupy jako formacja. Przez ostatnie kilka lat nasi seniorzy zdobywali parkiety całego świata. Wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego wraz z naszymi zwycięzcami Mistrzostw Europy w Tańcu Artystycznym w Moskwie, czy kolejne tytuły Mistrzów Polski Seniorów w Tańcu Towarzyskim napawają nas dumą. Nasi seniorzy są świetnym przykładem, że z Astrą można spełniać swoje taneczne marzenia. Można być pełnoetatową Babcią 11-tki wnucząt i Mistrzynią Świata w Tańcu Artystycznym. Pierwszą połowę dnia można spędzić w pracy, by zakończyć go wirując na parkiecie w rytmach walca wiedeńskiego. Co najważniejsze taniec dla obydwu grup to nie tylko sport i rywalizacja, to również cykliczne spotkania z grupą przyjaciół, to wspólne wyjazdy i warsztaty, koncerty, to czas spędzony z astrową, taneczną rodziną. Tancerze twierdzą, że ich wspólne treningi to również idealna forma gimnastyki dla seniorów, która pomaga zadbać o utrzymanie dobrej sprawności fizycznej.

SPORTOWA GRUPA TAŃCA TOWARZYSKIEGO

To grupa par startujących w turniejach tańca sportowego zrzeszona w Polskim Towarzystwie Tanecznym (PTT), organizacji tanecznej o najdłuższych tradycjach w Polsce, która jest członkiem zwyczajnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Nasze pary do rywalizacji sportowej przygotowują się w dwóch stylach tanecznych (tańce standardowe, tańce latynoamerykańskie) i w kombinacji 10-ciu tańców. Medale Mistrzostw Polski zdobywane we wszystkich trzech kategoriach świadczą o wszechstronności naszych reprezentantów. Tancerze podobnie jak ich młodsi koledzy z klubu, podczas turniejów tańca zdobywają klasy sportowe. W zależności od stażu i klasy tanecznej zmienia się ilość prezentowanych przez nich tańców oraz choreografie taneczne. Trenerem tej grupy jest sam właściciel i założyciel naszej szkoły Pan Jacek Porazik, który oprócz opieki nad seniorami Astry sprawuje również funkcję Koordynatora Kadry Polski Polskiego Towarzystwa Tanecznego. Z takim mentorem nie może być inaczej, nasi seniorzy są po prostu cudowni, co podczas tanecznych prezentacji docenia nie tylko komisja sędziowska, ale i bardzo entuzjastycznie reagująca publiczność.

FORMACJA TAŃCA ARTYSTYCZNEGO

To grupa par seniorów tworząca formację taneczną, startująca w zawodach tanecznych jako zespół. Pary na co dzień biorą udział w zajęciach tańca towarzyskiego, jednak część każdego treningu poświęcają na pracę nad specjalnym układem turniejowym. W trakcie trwania sezonu tanecznego przygotowują jedną choreografię do konkretnej muzyki, z odpowiednio dobranymi strojami i charakteryzacją. Głównym kryterium ocenianym podczas zawodów tanecznych w federacji WADF (World Artistic Dance Federation), w której zrzeszona jest nasza formacja, jest wyraz artystyczny. I to jest zdecydowanie najmocniejsza strona tancerzy tej grupy. Wykonując swoją prezentację turniejową bawią się tak świetnie, że każdy ma ochotę dołączyć do nich do wspólnego tańca. Przez te parę minut nie liczy się dla nich technika taneczna poznana na zajęciach, znaczenie tracą wszystkie porady ich trenerki Pani Katarzyny Gawłowicz. Ten etap zostawili już dawno za sobą na sali treningowej. Podczas wykonywania układu liczy się tylko tu i teraz, czyli dobra zabawa i to jak mocno kochają taniec. Najlepszym przykładem na to jakie emocje wzbudzają występy naszej formacji była reakcja całej komisji sędziowskiej Mistrzostw Świata, która nagrodziła naszych tancerzy owacja na stojąco.

Chcesz dołączyć do naszych sportowców? Skontaktuj się z nami, a podpowiemy Ci jak to zrobić. Zapraszamy!

Oficjalna strona Polskiego Towarzystwa Tanecznego (PTT):
http://www.taniec.pl/

Oficjalna strona World Artistic Dance Federation (WADF):
https://www.worldartdance.com/