TANGO ARGENTYŃSKIE

Tango argentyńskie i tango nowoczesne (europejskie) to dwa różne tańce. Tango powstawało na przedmieściach, w biednych dzielnicach jako muzyka miejskiej biedoty. W swych początkach tango było zwierciadłem społeczności zamieszkujących przedmieścia Argentyny tyglem, w którym wymieszały się pasja, odwaga i wszechogarniająca zmysłowość. Mówiło się, że Argentyńczycy oddychają w rytmie tanga, i to stwierdzenie najlepiej oddaje rolę, jaką tango odgrywało i wciąż odgrywa w kulturze tego kraju. Tango jest grą symbolizującą wzajemne relacje między mężczyzną a jego kobietą. Wpływ na ewolucję tanga i jego ugładzenie miały wydarzenia społeczno-polityczne.

 

ROCK AND ROLL

Rock and roll, to przede wszystkim termin odnoszący się do muzyki, powstałej w połowie lat pięćdziesiątych z połączenia pewnych cech bluesa i western country. Rock and roll posiada wiele interpretacji tanecznych. To szaleństwo taneczne ogarnęło cały świat, podbijając serca przede wszystkim młodzieży. Taniec ten wymaga dużej sprawności, sprężystości i wprawy. Tancerze muszą być niezwykle zgrani, aby każdy ruch wykonywany w szybkim tempie był płynny i bezpieczny.

 

BACHATA

Taniec ten pochodzi z Dominikany. Towarzyszy mu muzyka romantyczna i rytmiczna, która jest rozpoznawalna dzięki charakterystycznym partiom granym na gitarze. Bachata obecnie podbija cały region karaibski i jest znana również w Hiszpanii dzięki dominikańskim emigrantom, którzy tańczą ją w barach oprócz Merengue.

 

MERENGUE

Na Dominikanie, która jest ojczyzną Merengue, krążą dwie legendy, dotyczące powstania kroku tego tańca. Pierwsza głosi, że niewolnicy ścinający trzcinę cukrową w rytm bębnów, byli powiązani łańcuchami. Mieli przez to ograniczone ruchy i z konieczności powłóczyli nogami tak, jak to obecnie wygląda w Merengue. Według drugiej legendy, jeden z dominikańskich bohaterów narodowych został w czasie walki ranny w kolano, przez co miał usztywnioną nogę. Gdy powrócił na wyspę, zorganizowano huczną zabawę na jego cześć, a przez współczucie dla kalectwa bohatera, wszyscy zebrani, tańcząc, powłóczyli nogami podobnie jak on.

 

MAMBO

Mambo to kubański taniec w takcie 2/4, w tempie żywym. To “fuzja swingu” i muzyki kubańskiej stworzyła rytm, który był początkiem Mambo. Powstał w latach trzydziestych z rozbudowania nontuno – fonetycznej, 4-taktowej frazy rumby, powtarzanej chóralnie i riffów jazzowych. Mambo, wylansowane przez P. Prado, zdobyło w latach czterdziestych popularność, która trwała przez lata pięćdziesiąte. Później, w salach tanecznych miejsce Mambo zajęła jego spokojniejsza wersja – cha-cha-cha. Obecnie Mambo znowu zyskuje sobie zwolenników dzięki takim filmom, jak Dirty Dancing czy Dirty Dancing 2 (Havana Nights).

 

SALSA

Salsa jest niezwykłym tańcem opartym na równie niezwykłej muzyce. Muzyka ta dojrzewała przez pokolenia żyjących na Karaibach czarnoskórych ludzi. Dzięki synergii najlepszych elementów wielu kultur, afrykańskich instrumentów, hiszpańskiego języka, jazzu, powstał rytm, który przemawia z równą siłą do wszystkich ludzi niezależnie od ich pochodzenia. Właśnie ten rytm sprawia, że we wszystkich niemal zakątkach świata, od Kuby, przez Stany Zjednoczone, kraje Afryki i Europy, aż po Japonię, ludzie chcą tańczyć SALSĘ!!! “No me pongan más nada – que va?! Que yo lo que quiero es Salsa!” José Alberto ”El Canario”

 

QUICKSTEP

Quickstep jest tańcem, który porwie Cię na parkiet nie jeden raz w czasie każdego tanecznego spotkania towarzyskiego. Jest to radosny, wesoły taniec, którym łatwo poruszać się po parkiecie. Historycznie Quickstep wziął początek z dwóch tańców Bostona i One-Stepa, które pojawiły się w salach tanecznych Ameryki u schyłku dziewiętnastego wieku wraz z nastaniem muzyki ragtime i jazz. Ta ekscytująca, nowa muzyka miała zasadniczy wpływ na styl tańca towarzyskiego. Tancerze przestali się interesować tańcami opartymi na pięciu podstawowych pozycjach z baletu klasycznego, gdzie każdy tańczył tę samą sekwencję a zwrócili się ku tym tańcom, które oparte były na normalnym kroku spacerowym.

 

FOXTROT

Foxtrot to angielskie określenie oznaczające krok lisa. Bardzo modny na początku naszego wieku, prawdziwie dowolny, nie mający ustalonych reguł. Gdy aktor Harry Fox wprowadził w swoim zespole kroki kłusujące, a nauczyciele go wygładzili, zyskał swój styl i charakter.

 

TANGO

Jest coś bardzo wyjątkowego w muzyce Tango, niesie ona w sobie atmosferę emocjonującego oczekiwania. Urywane, mocne, falami narastające dźwięki muzyczne tworzą nastrój dramatu i tajemniczości, nieuniknionej konfrontacji zmieniającej się raz po raz w podniecające zaproszenie, któremu nie można się oprzeć. Tango do Europy przybyło jako taniec latynoamerykański, jednakże z powodu bliskości partnerów zaliczany jest do tańców standardowych.

 

WALC WIEDEŃSKI

Walc Wiedeński po raz pierwszy został zatańczony przez arystokratę w 1815 roku, kiedy to trwał Kongres Wiedeński. Od tego momentu Wiedeń stał się stolicą walca. Ojcem chrzestnym poprzez swoją udaną muzykę był Johann Straus. Dzięki niemu zapoczątkowany został rozwój tańca towarzyskiego w Europie. Walc był przez wiele lat królem tańców salonowych, przedmiotem marzeń panien na wydaniu, źródłem upojeń starszego pokolenia.

 

WALC ANGIELSKI

Historia Walca Angielskiego łączy się z powstaniem nowego stylu tańczenia, zwanego stylem angielskim. Powstał on w ten sposób, że angielscy nauczyciele tańca, obserwują tancerzy obdarzonych pięknym, naturalnym ruchem, opracowali nową teorię i technikę taneczną, opartą na prawach naturalnego ruchu ciała, prawach mechaniki ruchu.

 

WALC

Melodia Walca często przypomina szczęśliwe chwile letnich wieczorów, piękną, romantyczną muzykę i wszystko to co powoduje, że właśnie chce się żyć. Te delikatne, rytmiczne melodie ,,chwytały za serce” całe pokolenia powodując, że dzisiaj Walc jest lubiany na całym świecie. Mówi się, że Walc wziął swój początek ze starego ludowego tańca z Austrii i południowych Niemiec. Walc, który powstał na początku dwudziestego stulecia – grany jest w tempie 30 uderzeń na minutę. Podstawowe figury, z których komponowana jest choreografia tego tańca, oparte są na ruchu po linii ukośnej.

 

JIVE

Jive to młody taniec powstały w okresie tzw. rewolucji tanecznej po 1910 roku w wyniku stylizacji swingowych i jazzowych, bogatych w wiele pomysłów ruchowych. Jako jitlerburg został przywieziony do Europy w roku 1940 przez amerykańskich żołnierzy. Później znany jako boigie-woogie.

 

PASO DOBLE

Paso Doble to hiszpański taniec oddający atmosferę areny i walki byków – corridę. Partner występuje w roli toreadora (torero), który trzyma partnerkę zastępującą czerwone sukno (capa). Obydwoje poruszają się wokół wyimaginowanego byka.

 

RUMBA

Rumba, a bardziej prawidłowo Rumba Kubańska. Jest bez wątpienia najpopularniejszym tańcem wśród większości tancerzy Łaciny. Zasady na jakich oparty jest taniec są dziecinnie proste, ale oddanie charakteru i osiągnięcie doskonałości wymaga wielu lat pracy. Rumba jest tańcem względnie prostym dla początkujących i można dość szybko osiągnąć znaczne sukcesy. Zarazem taniec ten jest odzwierciedleniem ogromu czasu i wysiłku, jaki poświęcił w czasie swojej kariery każdy wysokiej klasy tancerz turniejowy. Tańczyć dobrze Rumbę to cel wszystkich miłośników Łaciny.

 

CHA-CHA

Śmiała, wesoła i beztroska Cha Cha Cha jest tańcem dla wszystkich – można ją tańczyć z matką lub siostrą, jak również ze swoją sympatią. Nie tak bardzo intymna jak Tango czy Rumba, jest jednocześnie jednym z łatwiejszych tańców do nauczenia się. Początkujący, zarówno mężczyzna jak i kobieta, nie będą mieli kłopotów z jej łacińskim rytmem, ponieważ wyraźnie zaznaczone uderzenia można łatwo rozliczyć z muzyką. Była ona zawsze lubiana wśród tancerzy towarzyskich na całym świecie.

 

SAMBA

Samba i Brazylia są nierozłączne jak dym i ogień, grzmot i błyskawica, noc i dzień. Samba jest integralną częścią brazylijskiej kultury – jest to muzyka i taniec narodu. Karnawał i Samba to jeszcze jedno połączenie słów uosabiające nastrój, jaki rozpala ta muzyka w sercach ludzi z Brazylii.